Tags

, , , ,

Wierzba wyrośnie nawet z kawałka gałęzi.

Mając na uwadze to, powinniśmy z niej utworzyć niespotykane postaci ogrodzeń. Ze względu na to nasz płot pozyska unikalny charakter oraz będzie się promować wśród ogrodzeń w okolicy.

Wzrastające na działkach i mokrych łąkach wierzby już jakiś czas temu zagościły w lokalnych ogrodach. Polubiliśmy je poprzez krasę oraz charakterystyczne koty. Nie są kłopotliwe, wymagają jedynie mnóstwo wilgoci oraz troszeczkę słońca. Dogodzą się nieomal wszystką ziemią.

Niewiele roślin sprosta także identycznie błyskawicznie ożywiać stracone odrosty i gałęzie. Wierzby nader bezproblemowo odtwarzają także własny system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony lub nawet uszkodzony pęd zanurzony w wilgotnej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie oraz odda zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, żeby z wierzb wykonywać plątane sztachety ogrodzeniowe czy też parkany pokryte liśćmi. Zapewne pożądane byłoby posiadać tak kreatywne płot. Najlepiej do stworzenia takiego płotu zastosować następujące sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka identycznych cech:

dają prostolinijne, długie i nader ciągliwe pędy – z powodu tego można bez trudu nadawać formę ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po skróceniu- w niedługim czasie zdołamy wypleść kompletne przęsło na płot;
wyjątkowo łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już projekt na kształt ogrodzenia, musimy dostać pasujące wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, znalezienie ich w warunkach naturalnych jest syzyfowe, bowiem dziko rosnące krzewy okazjonalnie emitują bardzo długie a zarazem proste pędy. Najodpowiedniej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba poczekać kilka lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie przebierzmy pierw punkt w ogrodzie, troszkę przez nas odwiedzane i w żadnym razie .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki długości 25-30 cm, które zdołamy dostać z dziko wzrastających roślin. Przedtem powinno się je zanurzyć na 24 h w głębi, żeby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie tak aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny błyskawicznie się zagęszczają, skutkiem tego powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa przyklaskujemy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosenką nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki sporadycznie przekraczają 2m, toteż na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu pędów, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements