Tags

, , , , , , , , , , , , , ,

Żywe ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je posadzić a także doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi botanik, ochrania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Wytwarza przyjemny cień, zapewnia azyl ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, czy pomóc w podziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych zakątków? Winniśmy także zadecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa bądź krzaku.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje osąd, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” oraz „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Gdy osiągną pożądaną wielkość skracamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta z plastyku selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na chłód. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Wadą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają wzniesione pędy oraz dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najakuratniej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki a także graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, dzięki czemu pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia o różnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat i ścieżek, izolują od siebie poszczególne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najporządniej, jak je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. Owo wyjście zdaje poprawnie egzamin również w wypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki wolno również strzyc, lecz wówczas o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia zalecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najodpowiedniej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztacheta PVC z laurowiśni lub zimozielonych typów berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. Więc, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on nieduży (do 60-80cm), żeby można go było okryć na zimę agrowłókniną a także swobodnie wyjąć spierzchnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot spośród gatunków zrzucających listki na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. z iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta z PCV strzyżone z wyobraźnią- z falistą linką „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić sporo czasu.

Advertisements