Tags

, ,

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Niewłaściwie zabezpieczone ogrodzenia drewniane w mgnieniu oka się niszczą i mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny czar oraz właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie warto poznać typy pielęgnacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące płot z drzewa powinno się zacząć od właściwego i starannego przygotowania materiału na ogrodzenie, ponieważ od tego zależy rezultat końcowy własnych robót. Przed użyciem produktów do ochrony i ozdoby ogrodzeń z drzewa istotne jest weryfikacja, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi śladów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robakami. Gdy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, należy nanieść kolejne amalgamaty, jakie asekurują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni płot od środka, lecz nie utworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ten sposób płot zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy płot przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im wiele uwagi i opieki.

Całkiem inaczej jest w przypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ten wariant ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają także biokorozji w związku z tym służą swoim właścicielom przez długi czas.

Advertisements